Drogi do niedoskonałości. Szczególny przegląd miejskiego niedopasowania

Środa – 27.09, 19:35
Kino Nowe Horyzonty

Niedoskonałość to zaleta czy wada? Jak zaakceptować to, co celowo niekompletne lub przypadkowo niezaplanowane?

W trakcie spotkania towarzyszącemu otwarciu festiwalu, wspólnie zastanowimy się nad miejskimi wymiarami niedoskonałości.

Goście: Marta Smagacz-Poziemska, Mikołaj Smoleński
Moderacja: Łukasz Harat

Nie-koszmar partycypacji. O rozważnym włączaniu w procesy odnowy miast

Czwartek – 28.09, 20:20
Kino Nowe Horyzonty

Portugalskiemu dokumentowi Bela Vista. Wyspa zamieszkana towarzyszyć będzie rozmowa dwóch socjolożek, Ewy Zielińskiej i Barbary Audyckiej z architektem i artystą Iwo Borkowiczem, o różnorodnych przykładach procesów partycypacyjnych w projektach planowania przestrzeni wspólnych, rewitalizacji obszarów miejskich czy renowacji zespołów architektonicznych.

Goście: Barbara Audycka i Iwo Borkowicz
Moderacja: Ewa Zielińska

Dookoła – skrajobrazy miast polskich i niemieckich

Piątek – 29.09, 17:00
OP ENHEIM, Plac Solny 4

Spotkanie z autorem wydanego na początku tego roku w Czarnym reportażu drogi – „Dookoła. Pieszo po obrzeżach Berlina” będzie nie tylko gratką dla miłośników tego miasta na odkrycie o wiele mniej znanej strony, lecz także stanie się okazją do porozmawiania o specyfice obrzeżnych obszarów dużych miast.

Goście: Paul Scraton
Moderacja: Zofia Piotrowska

Nie taki „chwast” straszny. O pozytywnej roli roślinności niepożądanej. 

Piątek – 29.09, 20:25
Kino Nowe Horyzonty

Związana z wrocławskim Zarządem Zieleni Miejskiej, Aleksandra Zienkiewicz, w rozmowie z praktyczką i praktykiem wprowadzania roślinności ruderalnej do zielonych projektów, Katarzyną Kobierską oraz Kasprem Jakubowskim, przyjrzymy się przejawom dobrej dzikości w polskich miastach i miasteczkach.

Goście: Katarzyna Kobierska i Kasper Jakubowski
Moderacja: Aleksandra Zienkiewicz

Jaka piękna katastrofa. Hiperurbanizacja po kazachsku.

Sobota – 30.09, 17:25
Kino Nowe Horyzonty

Fascynujący portret realizacji post-sowieckiego marzenia o mieście przyszłości – Astanie – uzupełni wykład Macieja Czarneckiego, który stolicę odwiedził w tym roku. W jaką stronę zmierza, jakie ambicje na architektonicznej mapie świata ma wciąż rozbudowująca się metropolia, dopiero od 26 lat będąca miastem stołecznym Kazachstanu?

Prelegent: Maciej Czarnecki

Z widokiem na wojnę: zwykłe życie zwykłych ludzi pośród ruin.

Sobota – 30.09, 20:00
Kino Nowe Horyzonty

W dyskusji po filmie W Ukrainie”, która odbędzie się pod patronatem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu – moderator, Kacper Kępiński, architektka z Dniepru Kateryna Kozlova oraz reżyser Piotr Pawlus postarają się uchwycić specyfikę codziennego funkcjonowania w permanentnych niedoskonałościach oraz tymczasowo odtwarzanej architektury.

Wydarzenie realizowane we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu
Goście: Joanna Hytrek-Hryciuk, Kateryna Kozlova, Piotr Pawlus
Moderacja: Kacper Kępiński

Zróbmy sobie budynek! Subiektywny przegląd modeli kooperatyw mieszkaniowych.

Niedziela – 01.10, 13:00
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Architektka i badaczka Małgorzata Mader zajmuje się zagadnieniem kooperatyw mieszkaniowych oraz innych form partycypacji w tworzeniu własnych budynków wielorodzinnych. Podczas swojego wykładu opowie nam jak sprawdza się niderlandzki system, w którym kooperatywy od dawna skutecznie uczestniczą w procesach miastotwórczych. Od kilku miesięcy popularyzuje zagadnienie kooperatyw mieszkaniowych pod szyldem OknoNaKoop (oknonakoop.pl), a wnioski z obserwacji polskich realiów oraz efekty pierwszych miesięcy funkcjonowania ustawy zaprezentuje w czasie swojego wystąpienia.

Prowadzenie: Małgorzata Mader

Squatowanie koniecznością czy wyborem? Niedoskonałości systemu mieszkaniowego w Polsce a potencjał pustostanów

Niedziela – 01.10, 16:25
Kino Nowe Horyzonty

Dzięki obecności praktyczki i praktyków podejmowania działań mających na celu przejmowanie i dostosowanie pustostanów na potrzeby bytowe – zarówno dzięki ścisłej współpracy samorządów i innych podmiotów publicznych z organizacjami pozarządowymi i firmami prywatnymi, jak i poprzez zajmowanie ich bez formalnej zgody właściciela, poznamy kilka dróg do tego, aby zwiększyć zasób mieszkań.

Goście: Mateusz Piegza, Weronika Piotrowska i Kamil Siemaszko (kolektyw Rozbrat Poznań), Halina Wałkiewicz (kolektyw Hulajpole, Dom Socjalny im. Piotra Kropotkina)
Moderacja: Mateusz Nowacki

Czułam się tam jak u siebie – jak przestrzeń działa na ludzi,  jak ludzie oswajają sobie przestrzeń. Kontekst międzykulturowy.

Niedziela – 01.10, 19:40
Kino Nowe Horyzonty

Zastanowimy się wspólnie nad wpływem społecznych niedoskonałości na sposób postrzegania i użytkowania miasta, a także wzbogacaniem go o spojrzenie nowych mieszkańców i mieszkanek, zwłaszcza osób z doświadczeniem migranckim czy uchodźczym.

Goście: Katarzyna Majbroda i Łukasz Wojciechowski
Moderacja: Albert Miściorak