Niedziela – 01.10, 15:00, Kino Nowe Horyzonty

Dokument portretujący sześć rozmieszczonych w różnych częściach Austrii projektów mieszkaniowych, inicjowanych od lat 70. do dziś, pozwoli nam przyjrzeć się alternatywnym do deweloperskiego modelom zamieszkiwania wspólnej przestrzeni.

 

Naszą podróż rozpoczniemy zaglądając do osiedli pionierów, którzy w 1975 roku rozpoczęli trwający do dziś projekt „Kooperatives Wohnen” w Graz-Raaba. Prześledzimy ówczesne motywacje do wyboru takiego sposobu współdzielenia mieszkań, posłuchamy o rozczarowaniach, towarzyszących konfrontacji z rzeczywistością wspólnego życia oraz dowiemy się jakie profity wynikają z podjęcia decyzji o niestandardowym (zwłaszcza w naszych realiach rynku nieruchomości) modelu budowania oraz użytkowania przytaczanych projektów.

Pojawiający się w dokumencie przedstawiciele i przedstawicielki różnych pokoleń opowiedzą nam o współczesnych ideach, które kierują ludźmi szukającymi alternatywy do życia i co decyduje o podejmowanych przez nich rozwiązaniach samoorganizacyjnych. Obraz Lotte Schreiber i Michaela Riepera świetnie prezentuje blaski i cienie spółdzielni, kooperatyw oraz deliberatywnych, poziomych modeli zarządzania wspólną przestrzenią. Dodatkowo dostarcza potężnej dawki danych – o powierzchni osiedli, liczbie ich mieszkańców, używanych samochodów, rowerów, oferowanych usługach.

Po filmie odbędzie się dyskusja

Squatowanie koniecznością czy wyborem? Niedoskonałości systemu mieszkaniowego w Polsce a potencjał pustostanów

z udziałem Mateusza Piegzy, Kamila Siemaszko (kolektyw Rozbrat Poznań), Haliny Wałkiewicz (kolektyw Hulajpole, Dom Socjalny im. Piotra Kropotkina)

moderowana przez Mateusza Nowackiego