Środa – 27.09, Kino Nowe Horyzonty

“Niedoskonałości” filmowo otworzymy historią jednego z najbardziej kontrowersyjnych założeń mieszkalnych

(a NIE TYLKO budynków, jak wielokrotnie podkreślają w dokumencie historycy i krytycy architektury) w Wielkiej Brytanii.

 

Projekt “ulic na niebie”, autorstwa wizjonerów architektury – Alison i Petera Smithsonów – miał stać się ich “opus magnum”. Stał się ich utrapieniem, gdy okazało się, że brutalistyczna przestrzeń, w pierwszym odbiorze niezrozumiała dla jej użytkowników, popada w ruinę w efekcie zaniedbań administracyjnych.

Zlecenie na zaprojektowanie w Poplar, postindustrialnej części Londynu, osiedla komunalnego, stało się dla Smithsonów okazją do manifestacji swoich poglądów o tworzeniu jakościowej (zieleń, “strefa wolna od stresu”, dwupoziomowe mieszkania), ciekawej (widoki na miasto oraz rzekę, nowe ukształtowanie bryły budynków i terenu) i wpływającej na sposób życia jej mieszkańców przestrzeni, a jednocześnie dużym wyzwaniem, by w zdegradowanej dzielnicy, na ciasnej działce, zaproponować obiekty bezkompromisowe, ale i niskobudżetowe. Jak mówił sam Peter, chodziło im przede wszystkim o “zademonstrowanie bardziej przyjemnego sposobu życia w tej bardzo surowej części miasta”, a przez to re-identyfikację owianej złą sławą przestrzeni.

Dzięki licznym materiałom archiwalnym (wywiady, projekty, badania), przywoływanym w dokumencie Beyer’a i Dorschner’a, a także bezcennym wypowiedziom m. in. Denise Scott Brown, Charlesa Jencks’a czy Paula Goldberger’a oraz wieloletnich mieszkańców i mieszkanek osiedla, będziemy mieć szansę poznać niuanse sukcesu i finalnie porażki jednego z najbardziej demokratycznych brutalistycznych obiektów.

Niestety, możemy Wam obiecać, że sceny z wyburzania zachodniego skrzydła złamią Wam serca. Przygotujcie chusteczki, a w ramach trailera zajrzyjcie na: https://brutalismasfound.co.uk/

Spieszmy się kochać niedoskonałe budynki, zbyt szybko odchodzą!

Po filmie odbędzie się dyskusja

Drogi do niedoskonałości. Szczególny przegląd miejskiego niedopasowania

z udziałem Marty Smagacz-Poziemskiej i Mikołaja Smoleńskiego

moderowana przez Łukasza Harata